Lyžiarsky klub TJ Družba

Najpočetnejší klub v TJ Družba Smrečany-Žiar je Lyžiarsky klub. V súčasnosti má 108 členov, z toho 58 dospelých a 50 detí. Z obce Smrečany je 43 členov, čo je 40 % ostatní sú z obce Žiar, z mesta Lipt. Mikuláš alebo z iných okolitých obcí. Lyžiarsky klub TJ DSŽ patrí aj k najväčším a pretekársky k najlepším klubom na Liptove. Činnosť klubu je zameraná na tieto aktivity:

Výchova mladej generácie lyžiarov

V rámci celoročnej tréningovej činnosti sú zapojení aktívny lyžiari v kategóriách prípravka, mladší a starší predžiaci, mladší a starší žiaci, juniori, dospelí a masters.

Letná príprava prebieha od polovice mája až do polovice decembra. V príprave na suchu sa venujeme najmä rozvoju všeobecných pohybových schopností a to gymnastikou, atletikou, rôznymi športovými hrami, korčuľovaním na kolieskových korčuliach, bicyklovaním v rôznych terénoch, plávaním, behom. Počas letných prázdnin organizujeme cyklistické sústredenia, turistické sústredenia, sústredenie na vodných lyžiach. V jesenných mesiacoch výjazdy na ľadovec.

Zimná príprava začína hneď ako to snehové podmienky v našom domovskom lyžiarskom stredisku umožňujú. Lyžiarske tréningy bývajú päťkrát v týždni, na ktorých si naši lyžiari zdokonaľujú techniku vo voľných jazdách  a v kĺbových bránkach trénujú slalom a obrovský slalom.  Zdatnejší a starší pretekári trénujú aj super obrovský slalom a zjazd. Zúčastňujeme sa celoštátnej súťaže o Slovenský pohár žiakov a predžiakov, medzinárodných pretekov FIS, a pretekov v Pohári Liptova. Naši pretekári sa umiestňujú v jednotlivých súťažiach na popredným miestach. Venujeme sa aj príprave najmenších lyžiarov 5 – 7 ročných, ktorých učíme lyžiarsku abecedu pod dohľadom skúsených trénerov. Budujeme si tak v nich nové lyžiarske nádeje.

Organizácia pretekov a športových podujatí

V našom domovskom lyžiarskom stredisku Skicentrum Dolinky pravidelne poriadame preteky Pohára Liptova, ktoré majú dobrú organizačnú úroveň. Tiež už pravidelne organizujeme preteky Slovenského pohára Masters v slalome a z času na čas zorganizujeme preteky Slovenského pohára žiakov v inom lyžiarskom stredisku. Okrem toho organizujeme aj Rozlúčku so sezónou pre svojich členov a Rozlúčku so snehom pre všetkých milovníkov bieleho športu.

Pracovná aktivita členov

Zameraná je predovšetkým na budovanie lyžiarskeho areálu na Dolinkách ( kataster obce Žiar), kde sme vybudovali dva vleky typu Tatrapoma F a P, umelé zasnežovanie a chatku s ubytovaním, bufetom a sociálnym zariadením pre stredisko. Aktívnou brigádnickou činnosťou sa snažíme stredisko naďalej vylepšovať.

Ing. Miroslav Mlynarčík – predseda lyžiarskeho klubu

Tréneri