Telovýchovná jednota Družba Smrečany-Žiar
V roku 1960 vznikla Telovýchovná jednota DRUŽBA SMREČANY – ŽIAR, ako záujmové združenie osôb predovšetkým obyvateľov obcí Smrečany a Žiar, ktorá nepretržite funguje dodnes. TJ DSŽ vlastní a prevádzkuje Žiarsku chatu a lyžiarske stredisko Skicentrum Žiar-Dolinky v rámci podnikateľskej činnosti a je spolumajiteľom športového areálu Žiarce . TJ DSŽ má viac ako 200 členov a v športovej oblasti súčasnosti zastrešuje 5 klubov.

Lyžiarsky klub

Najpočetnejší klub v TJ Družba Smrečany-Žiar je lyžiarsky klub. Lyžiarsky klub TJ DSŽ patrí aj k najväčším a pretekársky k najlepším klubom na Liptove. Činnosť klubu je zameraná na výchovu mladej generácie lyžiarov v rámci celoročnej tréningovej činnosti od kategórie začiatočníkov, predžiakov, žiakov, juniorov až dospelých. Pretekári klubu sa zúčastňujú celoštátnych súťaží o Slovenský pohár žiakov a predžiakov, medzinárodných pretekov FIS a pretekov v Pohári Liptova. V domovskom lyžiarskom stredisku Skicentrum Žiar Dolinky pravidelne klub organizuje preteky Pohára Liptova a Slovenského pohára Masters v slalome, Karneval na lyžiach a Klubové preteky.

Futbalový klub

Vo futbalovom klube pôsobia družstvá žiakov, dorastu, dospelých a bývalých hráčov „OLD BOYS“. Rok 2004 bol pre klub najúspešnejší v jeho histórií. Družstvám žiakov, dorastu aj dospelým sa podarilo súčasne postúpiť do najvyšších okresných súťaží, ktoré sa v našich obciach ešte nikdy nehrali. Družstvo dospelých hráva i v súčasnosti najvyššiu súťaž v okrese. Domovským stánkom je novovybudované futbalové ihisko medzi obcami Smrečany a Žiar. Futbalový klub pravidelne organizuje Futbalový turnaj ,,Starých pánov“.

Skialpinistický klub

Pre činnosť skialpinistického klubu sú v Žiarskej doline výborné prírodné podmienky. Pretekári z klubu sa zúčastňujúpretekov na medzinárodnej a celoslovenskej úrovni. V letnom období organizujú členovia klubu významné preteky v Žiarskej doline – Vysokohorský duatlon o cenu Žiarskej chaty, ktorý slúži ako letná príprava pre skialpinistov a v marci medzinárodné trojdňové skialpinistické preteky dvojíc – Bokami Západných Tatier.

Stolnotenisový klub

Stolnotenisový klub pravidelne trénuje v Kultúrnom dome v Smrečanoch. V súčasnosti pôsobí družstvo v 7. lige regionálnej súťaže Liptova s ôsmimi hráčmi. Klub každoročne organizuje dva turnaje – vianočný – pre neregistrovaných hráčov a deti a druhý – veľkonočný – hneď po skončení súťažného ročníka pre registrovaných hráčov.

Turistický klub

Členovia klubu sa zúčastňujú spoločných akcií, ako sú cykloturistické túry po Liptove, výstupy na končiare našich prekrásnych hôr, najmä v Liptove, ale podľa možností navštevujú aj iné pohoria Slovenska (Malá Fatra, Nízke Tatry, Vysoké Tatry, Slovenský kras, Súľovské skaly). Okrem spoločných akcií členovia realizujú aj veľké množstvo individuálnych výstupov. V zime sa stretávajú na bežkách, najmä na bežeckých tratiach, ktoré TJ upravuje na pasienkoch pred Žiarskou dolinou. Turistický klub každoročne organizuje v máji čistenie Žiarskej doliny a v októbri výstup na vrch Plačlivô.